Taky jste jako většina z nás, uvízli v karanténě na homeoffice? Vše má své plusy a mínusy a u práce z domova tomu není jinak.
Zkusme se na to podívat úplně jinak a pojmout aktuální stav jako příležitost pro zlepšení zdravého životního stylu jak u sebe, tak i v rodině. Při práci z domova je mnohem těžší skloubit všechny aktivity a nenechat se rozptylovat okolím.
Potřebujeme být výkonní, abychom zvládli skloubit rodinné a pracovní prostředí na jednom místě. Potřebujeme dostatek energie na plnění všech úkolů. Potřebujeme také kaloricky vyvážený jídelníček, abychom vykompenzovali nižší fyzickou aktivitu. Pojďme si udělat pořádek v práci s vlastní energií a zaměřme se na ty nejlepší zdroje energie.
Jak na to? Mám tady 5 rad, které nejsou složité a nebudou přidělávat práci. Jen na ně stačí myslet a brát je v potaz každý den.
1) SPÁNEK
Organismus nemá rád změny. Snažme se tedy každý den (ano, i o víkendu), chodit spát a vstávat ve stejnou dobu. Stejně tak je důležité rozdělit si denní porce jídel na stejný čas každý den.
2) IDEÁLNÍ PALIVO
Vše co přijmeme musí naše tělo přeměnit na glukózu, ta je energií pro mozek. Vybírejte si ale takové potraviny, které vám udrží stálou hladinu cukru v krvi – glykémii. To znamená potraviny s nízkým glykemickým indexem. Uvolňují energii pomalu, ale dlouho. Umožní našemu mozku udržet soustředěnost po mnohem delší dobu.
Mezi takové potraviny patří celozrnné obiloviny, hnědá rýže, celozrnné těstoviny, listová zelenina, bobulovité ovoce.
Nezapomínejte ani na zdroje kvalitních bílkovin, jako jsou ryby, kuřecí maso, krůtí maso, vejce, tvaroh atd.
Prospěšné jsou i “zdravé tuky”, nejlépe n-3 nenasycené mastné kyseliny. Jejich dobrým zdrojem jsou mořské ryby, ořechy, semínka, oleje ze semínek, avokádo, atd.
3) JEZTE MÁLO A ČASTĚJI
V kanceláři není tak jednoduché nachystat si svačinku jako doma. Zkuste tedy jíst méně a častěji. Svačinky si naplánujte s celou rodinou. Každou může nachystat někdo jiný a v průběhu pracovního dne se tak můžete chvíli věnovat rodině. Obzvlášť dětem bude mnohem rychleji ubíhat čas, který musí trávit školou nebo se sami zabavit a vám dají prostor pro práci.
4) VYPĚSTUJE SI DOMA ZDRAVÉ NÁVYKY
Jděte doma příkladem. Není těžké si vedle počítače postavit skleničku s vodou a pravidelně pít. Stejně tak i můžete motivovat i zbytek rodiny. Sami uvidíte, kdo začne pít vodu. A jestli někomu nechutná, přidejte do ní trošku citrónové šťávy, plátek pomeranče nebo lístky máty. Voda bude lákavá i na pohled.
Zkuste i omezit kofein a nahradit kávu například bezkofeinovou variantou nebo čajem.
5) CVIČENÍ A KONDICE
Najděte si každý den aspoň půl hodiny, kdy se protáhnete, projdete, zacvičíte si. Pohyb venku je v době karantény dost omezený. Existuje však mnoho videí pro cvičení doma, ať už individuálních, tak i s dětmi. Postavte si opičí dráhu, vymyslete úkoly, které dokáže splnit každý (dřepy, přeskakování překážky, atd).