Řekne-li se kofein, ihned si všichni představíme kávu. Tento alkaloid je proslaven hlavně díky svému stimulačnímu účinku. Z fyzikálního hlediska se jedná o bílý krystalický prášek s hořkou chutí a chemickým názvem alkaloid 1,3,7-trimethylxanthin.
Káva je sice nejproslulejším zdrojem, zdaleka ne však jediným. Kofein se nachází také v lístkách čajovníků, bobulích guarany, čokoládě, kolových nápojích a v neposlední řadě v energetických nápojích, sportovních doplňcích a v přípravcích sloužících k redukci hmotnosti.
Jak vlastně kofein působí v organismu?
Kofein má hned několik účinků v lidském těle. Nejznámějším je, že zabraňuje zklidnění centrální nervové soustavy. To vede ke zvýšení krevního tlaku, glykémie, zrychlení srdeční činnosti a dýchání.
Ovlivňuje činnost kosterních svalů, podporuje vyšší rozklad tuků v tukové a svalové tkáni, které mohou být následně využité pro svalovou práci.
Zjistilo se také, že kofein působí na nervový systém a pomáhá oddalovat únavu.
Kofein a výkonnost
Vliv kofeinu na fyzický výkon se nejvýrazněji objevuje při aktivitách aerobního charakteru s delší dobou trvání. Tím, že kofein podporuje utilizaci tuků pro svalovou práci, šetří zásoby sacharidů a umožňuje tak prodloužit fyzický výkon. Tyto jeho vlastnosti se ale objevují při aktivitách trvajících déle než 40 minut. Přínos má i v jiných sportech – zvyšuje bdělost, přesnost, postřeh a snižuje reakční čas.
Pro podporu fyzického výkonu se kofein nejčastěji podává v dávkách 3-5 mg/kg tělesné hmotnosti 1 hodinu před začátkem zátěže. Novější výzkumy ukázaly, že i jeho konzumace během zátěže má příznivý vliv na výkon. Navíc bylo také pozorováno zvýšení výkonnosti při příjmu nižších dávek.
Příjem již 150 mg kofeinu přináší citelné účinky u většiny jedinců. Jak si toto množství ale v reálu představit? Šálek středně silné kávy obsahuje 80 – 130 mg kofeinu.
Pro sportovce je důležité zmínit, že od 1.1.2004 byl kofein vyňat ze seznamu zakázaných látek Olympijského antidopingového kodexu. Není považován za zakázanou látku, ale je zařazen do monitorovacího programu 2015 a to pouze při soutěži.
Pozor ale na nadměrný příjem!
Stejně jako může být kofein pomocníčkem, může být i škůdcem. Nadměrný příjem přesahující 6 mg/kg tělesné hmotnosti způsobuje neklid, nespavost, třes, podráždění zažívacího traktu (až krvácení), diurézu, průjem a arytmie.
Známá je také závislost na kofeinu, kdy dlouhodobý příjmu vede ke vzniku tolerance. Nedodání kofeinu způsobuje zvýšenou citlivost k neurotransmiteru adenosin, což vede k poklesu tlaku krve, nauzei, napětí a depresím.
Umírněný denní příjem kofeinu do 300 mg, což je ekvivalentní třem šálkům kávy, většinou není důvodem k zdravotním obavám za předpokladu, že ostatní návyky životního stylu (dieta, příjem alkoholu, kouření a tělesné aktivity) nemají negativní zdravotní účinky.
A kde kofein najdu?