Jak zvládnout trénink v horku?

Léto sice ještě oficiálně nezačalo, ale pořádná vedra již dorazila. Vysoké teploty, sluníčko a parno všude kolem lákají tak akorát vyrazit někam k vodě. Člověk se potí i když jen stojí venku a nevykonává žádnou aktivitu. Jak do toho všeho ale zakomponovat trénink, abychom to ve zdraví přežili?

V posledních letech jsou změny teplot u nás v Česku hodně nárazové. Jeden den je 20°C a následující hned 30 °C. Příroda nás trošku zkouší a nedává nám moc prostor se na změny teplot adaptovat. Na druhou stranu my svému tělu šanci zvyknout si na teplé dny moc nedáváme. Jezdíme v klimatizovaných autech, přes den sedíme v klimatizovaných kancelářích, mnozí z nás už máme klimatizaci i doma a pokud jdeme nakoupit, tak jedině do klimatizovaných obchodních center. 

Dejme našemu tělu prostor, aby se mohlo na změny adaptovat. Snažme se aspoň po část dne vypnout klimatizaci a otevřít si okno. Zchlaďte se jemným vánkem, pokud je to možné a slaďte se více s přírodou.

Večer a ráno, když jsou teploty nižší si doma pořádně vyvětrejte. Chladnější vzduch vydrží v místnosti delší dobu a nemusíte hned pouštět klimatizaci. To stejné platí i v kanceláři.

Nezapomínejte na pitný režim. Základním pravidlem je pít PRŮBĚŽNĚ po celý den v menších dávkách. Ideálně 2 – 3 dcl každou hodinu. Nejvhodnější je samozřejmě čistá voda pokojové teploty, v tréninku pak iontový nápoj. Ledové nápoje Vás pocitově sice příjemně zchladí, pro tělo je ale zbytečný šok a hydratace nebude mít zdaleka takový efekt. 

Čím více se člověk potí, tím víc odchází z těla také minerály. Proto v horkých dnech, víc než kdykoliv jindy, přicházejí na řadu iontové nápoje. Jelikož lidský pot je hypotonický, volte také hypotonické iontové nápoje. Před a po tréninku jsou ideální volbou. Příchutí existuje řada, stačí si jen vybrat.

Letní dny nejsou jen extrémně horké, ale taky nejdelší z celého roku. To nám dává daleko větší možnost, kdy na trénink vyrazit. Snažte se trénovat ráno (dopoledne), kdy jsou teploty ještě nižší, nebo pak večer.

Vybírejte si lokality, kde se můžete schovat před sluníčkem. Ideální jsou parky, lesy, lesní cestičky, obory nebo stezky vedoucí podél řeky. Stromy, keře a veškerá zeleň působí jako přírodní klimatizace. Udržují chladnější vzduch a koruny stromů vytvářejí krásný stín.

A na co nezapomenut?

Zvažte, zda si s sebou vzít pití. Vždy je lepší mít možnost napít se během tréninku a nevyužít ji, než naopak. Pokud je sluníčko opravdu silné, natřete se opalovacím krémem. Vhodná je také kšiltovka, proti úpalu. Ideálně světlé barvy, ať tolik nepřitahuje sluníčko. No a v neposlední řadě použijte repelent. Zvlášť pokud se rozhodnete jít do přírody či k vodě. Takoví komáři, mušky a klíšťata dokáží trénink pěkně znepříjemnit.

Právě ti došel iontový nápoj? Nevadí, objednej si ZDE!

Facebook
YouTube
Instagram