Sportování nalačno

V soupisu všech denních aktivit si stěží hledáme čas na sport.  I když hodina pohybové činnosti tvoří jen 4 % z celkového dne, i tak bývá problém si takovou chvilku někde najít. Pokud to však se sportem myslíte vážně, chcete dosáhnout určitých cílů, postupnými kroky se zlepšovat a zvyšovat svoji fyzickou kondici, bez pořádné disciplíny, pravidelného tréninku a jeho správného zařazení do dne se neobejdete.

Nejde jen o vyhrazení si času, je také potřeba vše skoordinovat se správným stravováním. Na trénink je potřeba mít dostatek energie, ne ale přeplněný žaludek. Mnoho lidí proto sportuje ráno, nalačno, ještě než vyrazí do práce. Jaké jsou ale výhody a nevýhody?

Sportování nalačno se před pár lety stalo velkým hitem. Předpokládalo se, že po nočním hladovění je tělo schopné lépe zpracovávat tuky při zátěži a dochází tak k rychlejšímu úbytku tukové tkáně. Zejména tedy při redukci hmotnosti zažívalo sportování na lačno svou slávu.

Následné zkoumání a získávání nových informací z vědeckých studií však tuto teorii začali spíše vyvracet.

 Pokud před ranním tréninkem nepřijmete žádnou stravu, musí tělo čerpat energii z vlastních zásob. Hladina cukru v krvi je však nízká, proto se musí čerpat ze zásobního glykogenu a z tukových zásob. Získávání energie z tuku je náročnější a pomalejší. Nedostatek cukru v krvi způsobuje pocit únavy, podrážděnost, nesoustředěnost a nervozitu. Cukr je totiž jediným zdrojem energie pro mozek a nervovou soustavu.

Pokud tedy sportujete nalačno, zařaďte jen lehčí náplň, ideálně do hodiny. Náročné tréninky si naplánujte na jindy.

Zaměřte se na příjem kvalitní energie. Častou chybou je špatné stravování. Rozhodně nesmíte vynechat snídani, jen ji zařadit po tréninku. V celém dni by se mělo jednat o rozložený příjem energie do 5 – 6ti porcí denně.

Nejhorším modelem je trénink nalačno, v průběhu dne nekvalitní, nedostatečné stravování a následné dohánění příjmu energie ve večerních hodinách. Organismus si pak pro jistotu ukládá více zásob, než je potřeba.

Jestliže doopravdy potřebujete trénovat hned ráno, a ještě k tomu vás čeká náročnější trénink (intervaly, kopce, tempový trénink, atd.), dejte si ráno malinkou svačinu a napijte se. Ideální volbou je energetická tyčinka – Isostar High Energy, kousek pečiva s marmeládou, banán nebo energetický nápoj.

Lehký trénink nalačno

Náročnější trénink ráno

 lehký trénink SVAČINA: energetická tyčinka, čaj
po tréninku iontový nápoj
SNÍDANĚ: ovesná kaše s ovocem, ořechy, medem, čaj
trénink
SVAČINA: jogurt + banán po tréninku iontový nápoj
SNÍDANĚ: ovesná kaše s ovocem, ořechy, medem, čaj
OBĚD: čočková polévka, kuřecí maso s rýží, zelenina OBĚD: čočková polévka, kuřecí maso s rýží, zelenina
SVAČINA: Isostar tyčinka – High protein 25, kus ovoce SVAČINA: celozrnná houska se šunkou, kus ovoce
VEČEŘE: zeleninový salát s tuňákem a těstovinami VEČEŘE: zeleninový salát s tuňákem a těstovinami

3D%20BARRE%20HP%2025%20%20NUTS%20HD_JPEG

Facebook
YouTube
Instagram